BMW X5 M

BMW X5 M je športové SUV s pohonom všetkých kolies nemeckého automobilového výrobcu BMW, ktorý je poskytovaný zákazníkom na trhu od leta 2009.

BMW X5 M
zdroj: topspeed.com

Má vynikajúce jazdné vlastnosti, ktoré prináša aj jeho dizajn a tieto vlastnosti sa zvyšujú po zapnutí športového režimu M.

BMW X5 M má rozšírené blatníky, typicky vydutú kapotu, predný nárazník s veľkými nasávacími otvormi. Precízny tvar písmena V sa tiahne od prednej kapoty cez nárazník a nástavec pod ním až k ceste, čo opticky znižuje ťažisko vozidla a vytvára charakteristické vyjadrenie športovosti automobilu na ceste.
V tomto automobile sa nachádza motor V8 so zdvihovým objemom 4395 cm3 a dvojitým prepĺňaním, ktorý dosahuje výkon 408 kW.
X5 M má karosériu s pevnou štruktúrou, ktorá chráni posádku auta pri náraze. Bohatá bezpečnostná výbava automobilu obsahuje okrem šiestich airbagov aj aktívne opierky hlavy na predných sedadlách.

Interiér je dokonalou symbiózou mimoriadneho luxusu s dizajnom kokpitu typickým pre BMW M. Pre cestujúcich je automobil X5 M dostatočne priestranný. Podobne je to aj s batožinovým priestorom. Kožené sedadlá sa prispôsobujú kontúram tela, a tým sa zabezpečuje perfektný komfort jazdy. Sedadlá sú elektricky ovládateľné s pamäťou. X5 M má ergonomicky navrhnutý kožený volant.

Medzi negatívne vlastnosti patrí predovšetkým veľká spotreba benzínu, napriek tomu však spĺňa emisnú normu EU5 a aj emisný limit LEV II.

Technické parametre

Dĺžka 4851 mm
Šírka 1994 mm
Výška 1764 mm
Rázvor náprav 2933 mm
Celková hmotnosť 2380 kg
Priemerná spotreba paliva 13.9 l/100 km
Max. rýchlosť 250 km/h

Video: